Skip to content

54 Prospect St

Somerville, NJ 08876

Built 1955

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Mar 24, 2025

Property Information

Block153
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,993
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,800
40%
Improvement Value:$225,600
60%
Total Assessment$375,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,590+2.4%
2024$14,248+3.4%
2023$13,779+2.1%
2022$13,490+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft1,993DeedBook 7609, Page 1321Recorded4/1/2025

Property Built

Built

Year Built: 1955