Skip to content

6-10 Bell Ave

Somerville, NJ 08876

Industrial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block127
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$336,000
46%
Improvement Value:$388,200
54%
Total Assessment$724,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,628-17.6%
2024$34,758+3.3%
2023$33,633+0.5%
2022$33,480-37.1%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 7197, Page 1897Recorded3/17/2020

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 2041, Page 487