Skip to content

9 Cammann Pl

Somerville, NJ 08876

Built 1935

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 21, 2007

Property Information

Block129
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,300
51%
Improvement Value:$112,900
49%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,139+2.4%
2024$8,929+3.3%
2023$8,640+2.1%
2022$8,462+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 5997, Page 1670

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5224, Page 1846

Property Built

Built

Year Built: 1935