Skip to content

97 West End Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1884

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 4, 1992

Property Information

Block129
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,646
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,900
42%
Improvement Value:$190,800
58%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,112+2.4%
2024$12,810+3.3%
2023$12,396+2.1%
2022$12,140+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,646DeedBook 1868, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1884