Skip to content

265 Altamont Pl

Somerville, NJ 08876

Built 1915

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 7, 1987

Property Information

Block137
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,645
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,100
34%
Improvement Value:$281,600
66%
Total Assessment$425,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,828+2.4%
2024$16,441+3.3%
2023$15,908+2.1%
2022$15,581+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,645DeedBook 1647, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1915