Skip to content

201-217 West Main St.

Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$2,675,000
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block130
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$693,000
23%
Improvement Value:$2,307,000
77%
Total Assessment$3,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$128,910+2.4%
2024$125,940+12.3%
2023$112,110+2.1%
2022$109,800+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$2,675,000

To:

DeedBook 7614, Page 263Recorded5/1/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$3,200,000

From:

To:

DeedBook 6840, Page 641Recorded12/8/2015

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

DeedBook 5622, Page 3080