Skip to content

68-76 West Main Street

Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 13, 1995

Property Information

Block114
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$673,200
25%
Improvement Value:$2,064,600
75%
Total Assessment$2,737,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$117,643+2.4%
2024$114,933+12.3%
2023$102,312+2.1%
2022$100,203+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 1698, Page 557