Skip to content

177 W High St

Somerville, NJ 08876

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2013

Property Information

Block131
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,844
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,000
41%
Improvement Value:$256,500
59%
Total Assessment$432,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,097+2.4%
2024$16,703+3.3%
2023$16,163+2.1%
2022$15,830+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$338,600
DeedBook 1890, Page 32

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 1876, Page 832

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 1712, Page 348

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 1521, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1920