Skip to content

105 Fairview Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2020

Property Information

Block48
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,642
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,000
25%
Improvement Value:$246,400
75%
Total Assessment$329,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,021+2.4%
2024$12,721+3.3%
2023$12,310+2.1%
2022$12,056+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 6502, Page 2065

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 1755, Page 320

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1435, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1920