Skip to content

64 Mountain Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block132
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SB 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,344
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,900
35%
Improvement Value:$240,600
65%
Total Assessment$371,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,685+2.4%
2024$14,347+4.7%
2023$13,700+2.1%
2022$13,418+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926