Skip to content

75-77 N Doughty Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 7, 2006

Property Information

Block132
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page114

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,774
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,500
35%
Improvement Value:$249,600
65%
Total Assessment$383,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,144+2.4%
2024$14,795+3.3%
2023$14,316+2.1%
2022$14,021+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,774DeedBook 5961, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1900