Skip to content

59 Mercer St

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block134
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,000
49%
Improvement Value:$110,600
51%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,562+2.4%
2024$8,365+3.2%
2023$8,109+2.1%
2022$7,942+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,324DeedBook 7472, Page 2663Recorded10/3/2022

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 2351, Page 224

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2331, Page 700

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 2010, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1920