Skip to content

143-145 W Summit St

Somerville, NJ 08876

Built 1935

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 12, 1994

Property Information

Block134
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2SF 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,927
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,300
49%
Improvement Value:$136,700
51%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,594+2.4%
2024$10,350+3.3%
2023$10,015+2.1%
2022$9,809+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,927DeedBook 2000, Page 106

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1588, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1935