Skip to content

214 W Summit St

Somerville, NJ 08876

Built 1894

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2008

Property Information

Block141
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,738
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,000
38%
Improvement Value:$237,000
62%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,021+2.4%
2024$14,676+3.3%
2023$14,201+2.1%
2022$13,908+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 1541, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1894