Skip to content

193 Davenport St

Somerville, NJ 08876

Built 1930

Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block147
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,035
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,100
49%
Improvement Value:$121,000
51%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,294+2.4%
2024$9,080+3.3%
2023$8,786+3.8%
2022$8,462+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5039, Page 1948

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2133, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1930