Skip to content

1a Adams St

Somerville, NJ 08876

Built 1950

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Nov 14, 2008

Property Information

Block14
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,068
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,200
54%
Improvement Value:$92,200
46%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,001+2.4%
2024$7,817+3.3%
2023$7,564+2.1%
2022$7,408+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

To:

Sq Ft1,068DeedBook 6175, Page 3770

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 2214, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1950