Skip to content

5 Adams St

Somerville, NJ 08876

Built 1948

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 6, 1998

Property Information

Block14
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage850
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,200
53%
Improvement Value:$98,800
48%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,222+2.4%
2024$8,033+3.3%
2023$7,773+2.1%
2022$7,613+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948