Skip to content

7 Prospect Dr

Somerville, NJ 08876

Built 1960

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block153
Lot4.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,227
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,700
34%
Improvement Value:$286,200
66%
Total Assessment$433,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,152+2.4%
2024$16,757+3.3%
2023$16,215+2.1%
2022$15,881+24.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,227DeedBook 7209, Page 2064Recorded5/7/2020

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft2,227DeedBook 7160, Page 1092Recorded10/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960