Skip to content

121 N Adamsville Rd

Somerville, NJ 08876

Built 1950

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 24, 2022

Property Information

Block25
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,728
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,000
45%
Improvement Value:$141,500
55%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,179+2.4%
2024$9,945+3.3%
2023$9,623+2.1%
2022$9,425+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 7466, Page 532Recorded8/25/2022

Property Sale

Sale
$256,500

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6669, Page 3156

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 1917, Page 107

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 1643, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1950