Skip to content

180 Union Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1950

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 16, 2024

Property Information

Block33
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,776
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,400
34%
Improvement Value:$158,900
66%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,499+2.4%
2024$9,280+3.3%
2023$8,980+2.1%
2022$8,795+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 7577, Page 2906Recorded9/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 1950