Skip to content

128 N Clark Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1947

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block29.03
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,512
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
46%
Improvement Value:$139,000
54%
Total Assessment$255,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,084+2.4%
2024$9,852+3.3%
2023$9,533+2.1%
2022$9,337+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 7050, Page 2847Recorded6/20/2018

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 6511, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1947