Skip to content

214 Union Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2002

Property Information

Block31
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,100
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,100
41%
Improvement Value:$127,900
59%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,578+2.4%
2024$8,381+3.3%
2023$8,109+2.1%
2022$7,942+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5000, Page 2947

Property Built

Built

Year Built: 1959