Skip to content

115 Lincoln Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block31
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,697
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
43%
Improvement Value:$162,200
57%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,274+2.4%
2024$11,014+3.3%
2023$10,658+2.1%
2022$10,438+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,697DeedBook 7085, Page 3294Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,697DeedBook 6985, Page 3177Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,697DeedBook 6734, Page 1485Recorded8/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920