Skip to content

102 Reimer St

Somerville, NJ 08876

Built 1965

Last Sale Price
$663,000
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block36.01
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G POOL
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,793
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,400
44%
Improvement Value:$203,100
56%
Total Assessment$360,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,124+2.4%
2024$13,799+3.3%
2023$13,352+2.1%
2022$13,077+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$663,000

To:

Sq Ft1,793DeedBook 7574, Page 2977Recorded8/30/2024

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,793DeedBook 6728, Page 3407Recorded7/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965