Skip to content

26 Nagle Drive

Somerville, NJ 08876

Built 1962

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Feb 20, 2025

Property Information

Block85
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,834
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,800
51%
Improvement Value:$136,300
49%
Total Assessment$279,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,033+2.4%
2024$10,779+3.3%
2023$10,430+2.1%
2022$10,215+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft1,834DeedBook 7605, Page 3066Recorded3/10/2025

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,834DeedBook 7590, Page 3749Recorded12/2/2024

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,834DeedBook 7584, Page 3037Recorded10/28/2024

Property Built

Built

Year Built: 1962