Skip to content

81 Lisa Terrace

Somerville, NJ 08876

Built 1966

Last Sale Date
Feb 1, 1989

Property Information

Block40
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,793
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,200
42%
Improvement Value:$206,000
58%
Total Assessment$355,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,041+2.4%
2024$13,718+3.3%
2023$13,274+2.1%
2022$13,000+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1519, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1966