Skip to content

96 Eastern Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Price
$581,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block41
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,180
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,300
56%
Improvement Value:$107,600
44%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,720+2.4%
2024$9,497+3.3%
2023$9,189+2.1%
2022$9,000+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$581,000

To:

Sq Ft1,180DeedBook 7657, Page 183Recorded12/22/2025

Property Sale

Sale
$292,500

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 6970, Page 835Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 6576, Page 2998

Property Sale

Sale
$270,000

To:

DeedBook 6168, Page 3678

Property Built

Built

Year Built: 1920