Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
215-229 E Main St.
Somerville, NJ 08876
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2008
Property Information
Block46
Lot4.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page3
Building Details
Building Class---
Description4SB DORCHESTER
Dwellings1
ZoningPO-R
Sq Footage---
Acreage2.26
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$1,582,000
27%
Improvement Value:$4,218,000
73%
Total Assessment$5,800,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $229,274 | +2.4% |
| 2024 | $223,996 | +3.3% |
| 2023 | $216,746 | +2.1% |
| 2022 | $212,280 | +0.7% |
Property History
No events match the selected filters.