Skip to content

W. Orchard & W. Brown

Somerville, NJ 08876

Apartment

Last Sale Price
$66,250,000
Last Sale Date
Jan 17, 2006

Property Information

Block102
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,400,000
46%
Improvement Value:$2,761,900
54%
Total Assessment$5,161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$204,050+2.4%
2024$199,353+3.3%
2023$192,900+2.1%
2022$188,926-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$66,250,000

To:

DeedBook 5858, Page 1799

Property Sale

SaleMulti
$57,500,000
DeedBook 5704, Page 3241