Skip to content

442 E Main St

Somerville, NJ 08876

Built 2004

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block4
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,208
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,500
28%
Improvement Value:$260,400
72%
Total Assessment$359,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,227+2.4%
2024$13,899+4.5%
2023$13,300+2.1%
2022$13,026+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 7149, Page 680Recorded9/9/2019

Property Sale

Sale
$469,900
DeedBook 5727, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5534, Page 3583