Skip to content

470 E Main St

Somerville, NJ 08876

Built 1948

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 26, 2005

Property Information

Block4
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class45
Description1.5SF 2G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,605
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,500
39%
Improvement Value:$152,500
61%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,962+2.4%
2024$9,732+3.3%
2023$9,417+2.1%
2022$9,223+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,605DeedBook 5753, Page 3311

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 2117, Page 29

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1648, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1948