Skip to content

126 Fairview Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1925

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block50
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,432
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,200
34%
Improvement Value:$118,900
66%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,119+2.4%
2024$6,955+3.3%
2023$6,730+2.1%
2022$6,592+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,432DeedBook 7199, Page 1446Recorded3/25/2020

Property Sale

Sale
$147,580
DeedBook 2293, Page 627

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1963, Page 761

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1611, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1925