Skip to content

51 Central Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1890

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 18, 2023

Property Information

Block51
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,172
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,600
31%
Improvement Value:$136,200
69%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,859+2.4%
2024$7,678+3.3%
2023$7,429+2.1%
2022$7,276+0.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 6548, Page 3311

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 5948, Page 2878

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 2336, Page 548

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2061, Page 220

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1938, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1890