Skip to content

55 Central Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2019

Property Information

Block51
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2SF 2G
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,864
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
30%
Improvement Value:$147,100
70%
Total Assessment$210,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,305+2.4%
2024$8,114+3.3%
2023$7,851+2.1%
2022$7,690+0.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 53909, Page 3175

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 2319, Page 812

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2188, Page 205

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1774, Page 871

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1451, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1920