Skip to content

62 Third St

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Price
$56,500
Last Sale Date
Oct 27, 2015

Property Information

Block57
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,426
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,100
36%
Improvement Value:$107,700
64%
Total Assessment$167,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,633+2.4%
2024$6,480+3.3%
2023$6,271+2.1%
2022$6,141+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$56,500

From:

To:

Sq Ft1,426DeedBook 6842, Page 1961Recorded12/18/2015

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,426DeedBook 6800, Page 1510Recorded6/17/2015

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5402, Page 2109

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2106, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1920