Skip to content

49 Center St

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jun 5, 2019

Property Information

Block59
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,008
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,700
33%
Improvement Value:$111,300
67%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,602+2.4%
2024$6,450+3.3%
2023$6,241+2.1%
2022$6,112+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$217,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 7142, Page 3853Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 5785, Page 1544

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5304, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1900