Skip to content

55 Center St

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block59
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,436
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
32%
Improvement Value:$124,600
68%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,281+2.4%
2024$7,114+3.3%
2023$6,884+2.1%
2022$6,742+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 7015, Page 2023Recorded1/3/2018

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6633, Page 713

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 6459, Page 2493

Property Built

Built

Year Built: 1900