Skip to content

37 S Bridge St

Somerville, NJ 08876

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 2, 2019

Property Information

Block62
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SS
Dwellings1
ZoningPO-R
Sq Footage3,092
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,400
69%
Improvement Value:$64,600
31%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,024+2.4%
2024$8,816+12.3%
2023$7,848+2.1%
2022$7,686+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft3,092DeedBook 7162, Page 1261Recorded10/25/2019

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft3,092DeedBook 7044, Page 3886Recorded5/24/2018

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft3,092DeedBook 6741, Page 2629Recorded9/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920