Skip to content

13 Franklin St

Somerville, NJ 08876

Built 1850

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 8, 2019

Property Information

Block62
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningPO-R
Sq Footage1,268
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,100
32%
Improvement Value:$174,100
68%
Total Assessment$256,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,128+2.4%
2024$9,894+3.3%
2023$9,574+2.1%
2022$9,377+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,268DeedBook 7131, Page 2844Recorded7/15/2019

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 6843, Page 1892Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2002, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1850