Skip to content

15 N Gaston Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Dec 17, 2014

Property Information

Block66
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningPO-R
Sq Footage1,536
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,800
71%
Improvement Value:$55,900
29%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,617+2.4%
2024$7,442+3.3%
2023$7,201+2.1%
2022$7,053+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6811, Page 3216Recorded8/4/2015

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5582, Page 1806

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1819, Page 185

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1757, Page 390

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 1746, Page 547

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1476, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1960