Skip to content

189-191 E Main St

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Price
$164,800
Last Sale Date
Nov 19, 2002

Property Information

Block66
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningPO-R
Sq Footage2,824
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,200
35%
Improvement Value:$208,200
65%
Total Assessment$320,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,665+2.4%
2024$12,374+3.3%
2023$11,973+2.1%
2022$11,727+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$164,800

To:

Sq Ft2,824DeedBook 5399, Page 1255

Property Built

Built

Year Built: 1920