Skip to content

18-20 E. Summit St.

Somerville, NJ 08876

Built 1920

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 1, 1998

Property Information

Block76
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,722
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,600
32%
Improvement Value:$239,400
68%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,915+2.4%
2024$13,594+3.3%
2023$13,154+2.1%
2022$12,883+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,722DeedBook 2191, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1920