Skip to content

109 E Main St

Somerville, NJ 08876

Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 5, 2023

Property Information

Block68
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class10
Description1SM
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
87%
Improvement Value:$46,000
13%
Total Assessment$346,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,868+2.4%
2024$14,525+12.3%
2023$12,930+2.1%
2022$12,664+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 7504, Page 3461Recorded5/11/2023

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 6887, Page 1199Recorded7/18/2016

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 1453, Page 788