Skip to content

21 E Cliff St

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Jul 21, 1992

Property Information

Block76
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,700
39%
Improvement Value:$186,000
61%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,005+2.4%
2024$11,729+3.3%
2023$11,349+2.1%
2022$11,115+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000

To:

Sq Ft1,892DeedBook 1868, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1900