Skip to content

6 N Richards Ave

Somerville, NJ 08876

Built 1955

Last Sale Price
$315,900
Last Sale Date
May 13, 2020

Property Information

Block8
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,232
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,700
47%
Improvement Value:$134,600
53%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,052+2.4%
2024$9,821+3.3%
2023$9,503+2.1%
2022$9,307+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,900

To:

Sq Ft1,232DeedBook 7213, Page 3458Recorded5/26/2020

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5617, Page 2545

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 1430, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1955