Skip to content

13 Riviera Dr

Somerville, NJ 08876

Built 1960

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block92
Lot42
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,126
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,400
51%
Improvement Value:$113,600
49%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,250+2.4%
2024$9,037+3.3%
2023$8,745+2.1%
2022$8,564+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,126DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded12/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960