Skip to content

265 Grove St

Somerville, NJ 08876

Built 1946

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block94
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,967
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,800
43%
Improvement Value:$175,800
57%
Total Assessment$310,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,278+2.4%
2024$11,995+15.8%
2023$10,355+2.1%
2022$10,142+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,967DeedBook 7410, Page 3863Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$279,279
DeedBook 6135, Page 1493

Property Sale

Sale
$363,000
DeedBook 5832, Page 1610

Property Sale

Sale
$169,500
DeedBook 1920, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1946