Skip to content

477 E Main St

Somerville, NJ 08876

Built 1900

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 13, 2008

Property Information

Block9
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,640
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
42%
Improvement Value:$155,700
58%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,701+2.4%
2024$10,454+3.3%
2023$10,116+2.1%
2022$9,908+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,640DeedBook 6142, Page 2604

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5511, Page 3470

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 2194, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1900