Skip to content

465-467 E. Main Street

Somerville, NJ 08876

Built 1970

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 24, 2016

Property Information

Block9
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class45
Description2 FM.DUP.AL&BR.
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,700
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,700
31%
Improvement Value:$236,900
69%
Total Assessment$341,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,503+2.4%
2024$13,193+3.3%
2023$12,766+2.1%
2022$12,503+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 6924, Page 1446Recorded12/2/2016

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 1582, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1970