Skip to content

1 Mitchell Avenue

Warren, NJ 07059

Built 2011

Last Sale Price
$529,000
Last Sale Date
Oct 27, 2011

Property Information

Block110
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,908
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,800
35%
Improvement Value:$475,000
65%
Total Assessment$730,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,364+1.8%
2024$12,151+1.1%
2023$12,014+1.3%
2022$11,865+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$529,000

To: Gechtman,Michael W.& Joann V.

Sq Ft1,908DeedBook 6464, Page 2629

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 6322, Page 1781

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 1361, Page 29